12.12.2020

Príhovor prezidentky

Príhovor prezidentky k ukončeniu Ceny Akadémie za sezónu 2019/2020

Milí naši diváci, milí kolegovia,

dovoľte mi prihovoriť sa Vám pri príležitosti ukončenia Ceny Akadémie 2019/20 a pri príležitosti zverejnenia plodov našich reflexií a zamyslení nad touto podivuhodnou sezónou.

Milí naši diváci - najprv sa prihovorím Vám - zachumlaným v teplučkej deke, ktorým sa ani prsty na nohe nechce vystrčiť von, tak, ako nám všetkým mentálne zachumlaným… Prečo je potrebné, aby sme ani v dnešnej dobe neváhali prísť do divadla? Prečo práve teraz, keď vôbec nevieme, ak si aj kúpime lístok, či sa nakoniec do toho divadla dostaneme a bude sa hrať, ťaháme Vás do divadla?… – Poviem tak, ako cítim: Lebo nielen tie prsty, nohy a telo potrebujú udržiavať v kondícii, ale aj naša duša a hlava…

Milí kolegovia, pandémia každému, nielen u nás, ale na celom svete sprehádzala súkromný život, niektorým preonačila aj pracovný život… no nás divadelníkov – jednoducho, hodila do vzduchoprázdna. Mentálne už máme za sebou dlhú cestu otváraní, zatváraní našich inštitúcií, rušení produkcií, aktivít a hľadaní energie na nádej a padaní do čiernych dier beznádeje. Môže sa zdať, že sme vyčerpaní a zbytočne, no vy opäť a znova naberáte energiu – a hráte! Dovoľte mi poďakovať Vám za túto neúnavnú cestu a prácu, ktorou duše nás všetkých udržujete v akej takej kondícii.

Milí diváci, milí kolegovia, Akadémia a organizátori Ceny sa rozhodli napriek všetkým prekážkam, nevzdať sa a doviesť Cenu aspoň k týmto ponúkaným výstupom. Akadémia Vám ponúka, tento raz bez vystrčenia sa z teplúčka, výstupy reflexií divadelníkov na inscenácie kolegov, zamyslenia členov komisií nad touto zvláštnou sezónou - a vôbec témou Divadlo v korone. A ako čerešničku na torte sme sa rozhodli prvýkrát udeliť aj Cenu Akadémie In memoriam našej zosnulej kolegyni, teatrologičke Zuzana Bakošovej-Hlavenkovej za jej celoživotné dielo. „Zuzana Bakošová-Hlavenková bola osvietenou divadelnou vedkyňou a empatickou profesorkou, ktorá zanechala svoju výraznú teatrologickú stopu vo svojom odbore. Jej ľudský prístup v komunikácii s kolegami a študentmi bude všetkým dlho chýbať.“ (prof. Ida Hledíková) Česť jej pamiatke!

Ako noty na bubon… Tak vyzerá náš prehľad reflexií. No nemôže byť iný, kopíruje rytmus predstavení. Veríme však, že naše riadky, ktoré v rámci reflexií Ceny Akadémie i v zamysleniach zverejníme, budú výpovednejšie, ako by bolo naše mlčanie a vytvoria dostatočne plastický obraz tejto zvláštnej sezóny 2019/20.

Ďakujeme všetkým za Váš čas, Za Akadémiu divadelných tvorcov

Viki Janoušková, prezidentka Akadémie

Cena Akadémie 2019/20. Cena Akadémie je organizovaná v spolupráci s Literárnym fondom. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.